Kukiz ’15 chce pozyskać dofinansowanie i wybudować lądowisko dla śmigłowców LPR. To jeden z punktów programu dla powiatu brzeskiego

Chodzi o utworzenie lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na terenie brzeskiego szpitala. Kandydaci do Rady Powiatu Brzeskiego z ramienia Kukiz ’15, przedstawili na poniedziałkowej (1.10) konferencji prasowej propozycję programową na rzecz poprawy jakości usług medycznych. Wartość inwestycji ma wynieść 2 mln złotych, ale przedstawiciele Kukiz ’15 wskazują na możliwość pozyskania dofinansowania.

Budowa lądowiska dla helikopterów LPR jest bardzo ważnym zadaniem. W przypadku nieszczęśliwych wypadków nawet jedna minuta ma ogromne znaczenie dla zdrowia lub życia poszkodowanej osoby. Drugim powodem takiego kierunku jest ustawowy obowiązek stworzenia takiego lądowiska do 2021 roku. Brak takiej infrastruktury może spowodować, że Brzeskie Centrum Medyczne otrzyma niższy kontrakt z NFZ, a to z kolei może negatywnie oddziaływać na sytuację finansową szpitala i gorszą jakością obsługi pacjentów – tłumaczy Kamil Obodziński.

Szpitalny oddział ratunkowy jest jednostką Państwowego Systemu Medycznego, którego zadaniem jest szybka, wstępna diagnostyka i podjęcie leczenia niezbędnego do stabilizacji funkcji życiowych. Tutaj każda sekunda ma znaczenie – mówi Radosław Majgier.

Przedstawiciele Kukiz ’15 przewidują budowę lądowiska na terenie brzeskiego szpitala. Warto zaznaczyć, że lądowisko dla śmigłowców funkcjonuje obecnie na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu. Nowa lokalizacja zdaniem Radosława Majgiera ma mieć związek m.in. z planami budowy nowego zakładu karnego w bezpośrednim sąsiedztwie jednostki PSP.

Zgodnie z założeniami burmistrz Brzegu chce wybudować nieopodal straży pożarnej więzienie. Jeśli ten obiekt powstanie, to helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego nie będzie mógł lądować w tamtym miejscu. Robimy krok do przodu, aby nie doszło do sytuacji, że nie będzie miejsca dla ratowników LPR – wyjaśnia Radosław Majgier.

– Istnieje możliwość pozyskania nawet 85% dofinansowania na tę inwestycję, ale wnioski można składać do końca 2019 roku, także czasu zostało niewiele. Przy założeniach, że lądowisko będzie kosztować ok. 2 mln złotych, a pozyskane dofinansowanie wyniesie 85%, to realizacja tego zadania kosztować będzie ok. 300 tys. złotych – wylicza kandydat do Rady Powiatu Brzeskiego.

Pomysł kandydatów do rady powiatu planują wspierać kandydaci do sejmiku województwa.

Chcemy poprzeć całościowo ten projekt. To zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców regionu, więc jest bardzo ważny i możliwy do zrealizowania. Tym bardziej przy współpracy samorządu województwa, powiatu i miasta – uważa Robert Tistek z Kukiz’15.

Dzisiaj jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, więc kwestia lądowiska może mieć dla nich olbrzymie znaczenie. Oprócz tego chciałabym poszerzać wiedzę wśród mieszkańców o zdrowiu człowieka. Powinniśmy o tym pamiętać – podsumowuje Sylwia Roczniak, kandydatka do rady powiatu komitetu Kukiz ’15.

wizytówka